کاربردهای سازه های فضایی

سازه های فضایی امروزه یکی از سازه های مدرن در حوزه معماری شناخته می شود و افرادی که قصد دارند تا ساختمان هایی با طراحی خاص و منحصر فرد را به وجود بیاورند، معمولاً به سراغ سازه های فضایی رفته و از آن ها استفاده می کنند. این دسته از سازه ها، کاربردهای بسیار زیادی داشته و در بخش های گوناگونی می توان از آن ها استفاده کرد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به کاربردهای سازه های فضایی انداخته و آن ها را به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

باجه های عوارض

یکی از کاربردهای سازه های فضایی، برای به وجود آوردن باجه های عوارض است. شما می توانید در سراسر نقاط دنیا مشاهده کنید که باجه های عوارض با این مدل سازه به وجود می آورند.

در واقع به دلیل مزایا و ویژگی هایی که این سازه ها دارند، اکثر باجه ها عوارض با استفاده از سازه های فضایی به وجود می آورند. علت این مسئله به دلیل سادگی فرایند نصب این دسته از سازه ها است. در واقع بر خلاف مدل های دیگر که به منظور اتصال قطعات گوناگون به یکدیگر باید فرایند جوشکاری بر روی آن ها صورت بگیرد، در سازه های فضایی تمامی قطعات به یکدیگر پیچ و مهره شده و همین موضوع باعث می شود تا فرایند نصب و به وجود آوردن سازه به طرز چشمگیری سریع شود. همچنین سازه های فضایی این قابلیت را دارند تا در مدت زمان کوتاهی جمع شده و به صورت کامل ساختمان ایجاد شده تغییر پیدا کند.

استفاده در سالن های نمایشگاهی یکی از کاربردهای سازه های فضایی

یکی دیگر از کاربردهای سازه های فضایی برای به وجود آوردن سالن های نمایشگاهی است. در واقع به دلیل طراحی زیبا و خاص این دسته از سازه ها، از آن ها برای به وجود آوردن سالن های نمایشگاهی استفاده می شود.

 در نتیجه اگر شما نیز قصد دارید تا یک سالن نمایشگاهی زیبا با معماری خاص و جذاب در مدت زمان کوتاهی به وجود بیاورید، می توانید به سراغ شرکت هایی بروید که اقدام به تولید سازه های فضایی می کنند. قطعات تولید شده توسط این شرکت ها تمام پیش ساخته بوده و در محل مورد نظر تنها به یکدیگر پیچ و مهره شده و سازه مورد نظر شما به وجود می آید.

استادیوم های ورزشی

یکی دیگر از نکات مهمی که باید بدانید این است که به منظور ساخت استادیوم های ورزشی معمولاً از سازه های فضایی استفاده می شود. شاید این سوال برای شما مطرح شد، چرا باید برای تولید ساختمان ها و سالن های ورزشی از سازه فضایی استفاده می شود.

در پاسخ به این سوال باید گفت که به دلیل سبک بودن فوق العاده این سازه ها و همچنین آزادی عملی که معماران و طراحان برای استفاده از آن دارند، برای ساخت استادیوم های ورزشی از سازه فضایی استفاده شده و بی شک یکی از مهم ترین کاربردهای سازه فضایی برای به وجود آوردن این دسته از ساختمان ها است.

استفاده در ساخت سایه بان یکی از کاربردهای سازه های فضایی

گاهی لازم است تا در محیط های خاصی اقدام به وجود آوردن سایه بان کرد. این سایه بان ها باید به سرعت ساخته شده و وزن کمی داشته باشند.

در همین راستا بهترین معماری و سازه ای که می توان از آن ها استفاده کرد، سازه های فضایی است، چرا که تمامی ویژگی های مهم این دسته از سازه ها برای به وجود آوردن سایه بان های زیبا اهمیت دارد.

سازه های فضایی به سرعت نصب شده و فرآیند جمع کردن آن ها نیز فوق العاده سریع و آسان است. نکته دیگری که باید بدانید آن است که سازه های فضایی وزن کمی داشته و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد اقدام به استفاده از این نوع سازه ها کنند.

 موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که این دسته از سازه ها دارای ضریب امنیت بالایی هستند و همین موضوع نیز باعث شده تا امروزه شاهد کاربردهای سازه های فضایی به وفور در بخش های مختلف باشیم.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به سازه های فضایی انداخته و در رابطه با این دسته از سازه ها توضیحاتی را به شما ارائه دادیم. تمام سعی ما در این مطلب آن بود که کاربردهای سازه های فضایی را به صورت کامل به شما معرفی کرده و در رابطه با آن ها توضیحاتی را ارائه دهیم.