اتصالات خرپا از چه نوعی است؟

در واقع تنها سازه های فلزی هستند که شکل آن مثلثی شکل است. و کاربرد بسیار زیادی در ساختمان سازی دارد .و یکی از مهم ترین مصالح ساختمان سازی به شمار می رود. خرپا ها دارای انواع مختلفی هستند. که در این مقاله قصد داریم درباره اتصالات خرپا از چه نوعی است؟ مطالب بسیار مفیدی در اختیارتان قرار دهیم .پس ما را تا انتهای مطالب همراهی کنید تا پاسخ سوال هایتان را بیابید. در واقع اگر بخواهیم به طور مختصر بگوییم. باید بگویم که خرپا به سازه های فلزی می گویند .که شکل مثلثی دارد .و از پیوست‌ های متشکل، تشکیل شده است. همچنین خرپا دارای وظیفه می باشد. که می توانیم به کنترل تنش و توزیع یکنواخت وزن ساختمان اشاره کنیم؛ همچنین خرپا انواع مختلفی دارد. و مزایا و کاربرد بسیار زیادی دارد. پس ما را تا انتهای مطالب همراهی کنید.

اتصالات خرپا از چه نوعی است؟

خرپا چیست؟

سازه های فولادی در معرض نیرو های محوری قرار دارد. که کار های بسیار زیادی دارند. و انعطاف بسیار بالایی دارند، خرپا ها  دارای محور اصلی مختلفی هستند. که برای پوشاندن دهانه های بزرگ به کار می روند. خرپا های کمتری مصرف کردند و برای ساختن آن نیروی کمتری احتیاج دارید، خرپا ها در قسمت های مختلف ساختمان از جمله از سقف ساختمان های بلند، سقف های صنعتی و ساختمان های چند طبقه می ‌توانیم اشاره کنیم که کاربرد دارند.

خرپا ها در قسمت های دیگر با هدف ایجاد مقاومت در برابر آب و هوا و فشار های جانبی مورد استفاده قرار می گیرد .که شامل ساختمان ها دیوار های طبقه می باشد؛ اگر بخواهیم به طور معمولی تعریف کنیم. خرپا های ساده از اتصال چند میله تشکیل می ‌شوند .که این میله ها به شکل مثلث هستند و نیرو های وارد باید به مرحله اتصالات وارد شوند.تفاوت سازه فضاکار با خرپا در چیست؟بیشتر بخوانید.

اتصالات خرپا از چه نوعی است؟

در بسیاری از مواقع برای این که دهانه های بزرگ را بپوشاند از خرپا استفاده می کنند. و مکان هایی از سیستم هایی که خرپا استفاده می شود در مقایسه با سایر سیستم ها مواد بسیار کمتری استفاده می ‌شود. و همچنین از نیروی کمتری بهره می‌ برند به همین دلیل خرپا در زمینه ساخت و سازه فضایی بسیار مناسب است مثلثی تشکیل شده است. و همین واحد های مثلثی بدون انحنا تشکیل شده‌ اند. و با اعضا و اتصالات به گروه متصل می‌ شوند. آن ها برای تشکیل گروه به مواردی مانند لولا و سخت نیم سفت و سخت استفاده می شود.

گره هایی که توانایی حمل بار ها را دارند. به زمین منتقل می ‌شوند. از این نوع خرپا ها در ساخت پل برج سقف استفاده می ‌شود اشتباه نکنید از حرف ها تنها برای این مکان ها استفاده نمی شود. بلکه برای ساخت انبارهای صنعتی و سوله کاربرد بسیاری دارد.

خرپا چیست؟

خرپا ها دارای معایبی می باشد که شامل: هزینه نگهداری و مراقبت از خرپای ها بسیار سنگین می باشد. که به طوری که اگر یک قطعه از این وسیله خراب شود. بسیار گران برای شما تمام می شود، خرپاها به قدری سبک نیستند. که شما خودتان آن ها را حمل و نقل کنید پس باید هزینه ماشین سنگین آن ها را جابجا می کند را در نظر بگیرید، همچنین خرپا به فضای بسیار زیادی احتیاج دارد پس حواستان به مکانی که قصد دارید آن ها را نصب کنید باشد.

انواع خرپا

  1. خرپا های فلزی یک نوع خرپای می باشد. که با عنصر مثلثی شکل تشکیل می ‌شوند .و خرپا های فلزی ساده اصولاً برای ساخت یک سقف کاربرد بسیاری دارد. این خرها از تیره شیب دار تشکیل شده است .و از زمان گذشته تا به امروز کاربرد بسیاری دارد.
  2. خرپای فلزی مسطح همه اعضا در یک صفحه دو بعدی قرار دارند .این نوع خرپا ها اعضای فوقانی مسطح دارند .که بیشتر برای ساخت پل ها، شاه تیرها و سقف کاربرد زیادی دارند.
  3. خرپای فلزی مرکب این نوع خرپا از نظر مقاومت نسبت به سایر خرپاها بسیار بیشتر از استحکام بالایی دارد. و در پروژه های ساختمان سازی استفاده فراوانی می شود.
  4. خرپا فلزی فضایی این شبکه سه بعدی تشکیل شده است .که مثلث ‌های آن به طور خودکار متصل هستند. این نوع خرپا در بین کار فرمایان آن محبوبیت بسیاری دارد .و برای ساخت استخر ها، نمایشگاه ها و کارخانه ها محصول استفاده می شوند. که جنس آن ها معمولاً از آلومینیوم و فولاد و آهن می باشد .اتصال این نوع خرپا از نوع لولا می باشد، اگر شما دوست دارید استقامت و استحکام ساختمان تان را بیشتر کنید .می‌ توانید از خرپای فلزی فضایی دولایه استفاده کنید.

انواع خرپا