انواع فرم های معماری سازه فضاکار چیست؟

سازه فضایی چیست ؟

تاریخچه سازه فضا یی


سازه های فضاکار
سازه های فضاکار111
سازه فضایی 
معماری های سازه های فضا کار عبارت است از :1 -تخت 2-قوسی(چیلک 3-شیب دار 4-گنبدی 5-هرمی6-معماری های خاص و سایر فرم ها ) سازه های فضایی یا سازه فضاکار شکلهای هندسی منظمی هستند که درکنار یکدیگر تکرار شده و با اتصال مکرر این اجزا شبکه ای مستحکم و یکپارچه با ساختاری سه بعدی به وجود می آورند بگونه ای که می توان گفت این نوع شبکه ها نمونه کاملی از سازه های سه بعدی هستند
سازه فضایی قاعده ای است برپایه خرپای سازه فضا یی که دهانه‌های آن دردو جهت گسترش یافته‌اند و اعضای آن فقط تحت تاثیر کشش و فشار هسنتد .این سازه‌ها از مدول‌های تکرارشونده با لایه‌های موازی تشکیل شده اند..

 پمپ بنزین سازه فضایی

 


s185.1
سازه فضاکار
 به سازه ای که اصولا رفتار سه بعدی داشته باشد،به طوریکه به هیچ ترتیب نتوان رفتار کلی آن را با استفاده از یک یا چند مجموعه مستقل دو بعدی تقریب زد،سازه فضا کار نامیده می شود.(منظور سازه های سه بعدی خاصی هستند که معمولا دارای اعضای مستقیم با اتصالات صلب یا مفصلی می باشد.) اتصالات سازه های فضاکار حدود کل هزینه ها را شامل می شود که عبارتند از:گوی ،کره فولادی توپری است که موجب ارتباط اعضای سازه شده ،لوله ،پیچ،غلاف،بشقابک زیبایی یکی از مزیت های سازه های فضایی است که هیچ کدام انواع دیگر سازه ها از جمله سوله ، سازه ی بتنی و … دارای این زیبایی نیست . شاید به همین دلیل اکثر افراد به سمت سازه های فضایی روی می آورند. در سازه های فضایی محدودیت دهانه وجود ندارد و مشتری با آسودگی خیال از این بابت به سمت سازهای فضایی جذب می شود.

مونتاژ و نصب سازه فضایی به چه صورت است؟

سیستمی نوین در ساختمان سازی با نگرش نو به سازه های فضاکار

 ساندویچ پانل

 

سازه فضا کار
سازه های فضاکار
  ساندویچ پانل شامل دو ورق فلزی خارجی می شود(فولاد،آلومینیوم و….) با هسته ثابتی که به عنوان عایق بین آنها می باشد. ورق های فلزی با عایق با چسب مخصوصی پیوند داده شده اند. ورق های سطح بیرونی می تواند صاف باشد.
مونتاژ کامل سازه برروی تراز زمین و نصب کال سقف (بصورت یکجا) با استفاده از جرثقیل و یا جک های مستقر در بین سازه (HEAVY LIFTING)   . از مزایای این روش سرعت بسیار زیاد در بافت و نصب سازه فضاکار می باشد   سازه های فضاکار در احداث ساختمان های چند طبقه که بخش اعظمی از ساخت و سازها را به خود اختصاص داده اند،ارائه می گردد.مدلسازی ساختمان فضاکار با استفاده از برنامه SAP2000 و به روش استاتیک معادل و براساس آیین نامه 2800 انجام گرفته

پشم سنگ چیست؟

پشم شیشه چیست؟

       مزایای پلی کربنات

پشم سنگ پشم شیشه
ورق پلی کربنات ، محصول ساختماني نويني است كه حدود ۴۰ سال از توليد و عرضه آن به بازار ميگذرد.مزاياي اين محصول بقدري بالاست كه در همين مدت كوتاه به عنوان يكي از المانهاي شفاف ساختماني مطمئن و بعضا جانشين شيشه در سطح جهان شناخته شده است.
پشم سنگ كه در زبان انگليسي Rock wool ناميده مي‌شود، جزو خانواده عايق‌هاي حرارتي متشكل از الياف معدني است.ماده اوليه اصلي براي توليد اين عايق، سنگ بازالت، از گروه سنگ‌هاي آذرين است كه بازمانده فعاليت‌هاي آتش‌فشاني است و در كشور ما به وفور وجود دارد. بدليل رگه اي بودن مواد اوليه آن محصول توليدي آن ممكن است داراي خلوص يكنواخت نباشد. پشم شيشه محصولي است كه از طبيعت بدست مي آيد . ماده اصلي تشكيل دهنده آن سيليس و شيشه مي باشد كه پس از ذوب شدن وارد ماشينهاي الياف ساز  معني قابل حل در ترشحات و مايعات Bio-Soluble و تحت تأثير نيروي گريز از مركز به شكل الياف پشم مانند در مي آيد

استفاده از گنبد فضاکار به همراه شبکه دو لایه تخت در بازسازی و نوسازی مساجد

مطالعه رفتار سازه های ساختمانی با سقف ها و دیوارهای متشکل ازشبکه دولایه فضاکار

تحلیل استاتیکی قطعات و سیستم های کابلی

 3 مدل سه بعدی سازه فضاکار 1
ساخت مساجد به گونه ای که علاوه بر سهولت و سرعت اجرا،از ایمنی کافی در برابر زلزله برخوردار باشند دارای اهمیت ویژه ای می باشد. در این راستا،کاربرد سازه های فضاکار که دارای ویژگی هایی چون صلیب،سبکی وزن و سهولت اجرا و سرعت بالای نصب می باشند، می تواند مورد توجه قرار گیرد.
سازه های فضاکار مورد مطالعه از مجموعه ی هم بندی شده ای از اعضای با عملکرد صرفا محوری تشکیل گردیده اند.قابلیت عملکرد فضاکار این سیستم مهمترین ویژگی این نوع سازه هاست.تاکنون اغلب مطالعات به سازه های پوشانه های فضاهای نسبتا قابل ملاحظه ای را در دو امتداد متعامد طلب می نموده اند و در چنین مواردی معمولا این گونه سازه ی فضاکار عمدتا تحت تاثیر بارهای ثقلی مورد مطالعه قرار داده می شوند. سازه های کششی سازه هایی هستند که در آنها اعضای اصلی باربر، بارهای وارد را به شکل تنشهای کششی و بدون اعمال فشار یا خمش به پی یا تکیه گاهها انتقال می دهند. ابعاد سطح مقطع و طرز ساخت قطعات تشکیل دهنده این گونه سازه ها چنان است که صلابت برشی و خمشی و مقاومت کمانش آنها قابل اغماض است.

آیین نامه سازه فضاکار(نشریه 400)

مقاوم سازی سازه ها با استفاده از کابل های فولادی

بررسی سیستم کابلی برای مقاوم سازی ساختمان های بتنی 

 سازه های فضاکار گروهی از سازه ها هستند که دارای رفتار مسلط سه بعدی بوده،معمولا در خور تولید صنعتی انبوه بوده و در این حالت،قیود فنی و اقتصادی را با تلفیق مناسبی از مفاهیم سازه ای، اصول ایمتی،دیدگاه زیباشناختی و جنبه های اقتصادی ارضا می نمایند. کابل های فولادی با داشتن مشخصات فنی می توانند در تحمل نیروهای کششی در سازه نقش موثری ایفا نمایند از مزایای آن کم حجم بودن سطح تخریبی در اجرای کابل است. همگام با پیشرفت علم مهندسی زلزله و تاکید بر امر مقاوم سازی سازه ها در مقابل نیروهای ناشی از زلزله استفاده از سیستم های مناسب و با عملکرد مطمئن برای مقابله با نیروها احساس می شود.سیستم متداول مقابله با نیروهای جانبی در ساختمان های بتنی متعارف کشور،5 الی 35 طبقه ،عبارتند از قاب خمشی،دیوار برشی و یا ترکیبی از آنها،در ساختمانهای بلندتر سیستم های دیگر نظیر سیستم لوله ای و … بکار می روند.

تاثیر میزان سفت شدگی پیچ اتصال مرو بر رفتار استاتیکی شبکه دو لایه

بررسی رفتار پایداری استاتیکی شبکه دو لایه کش بستی متشکل از سیمپلکس های مثلثی

بررسی ضریب رفتار چیلک های تک لایه فضاکار

 1 11 s179
شبکه دو لایه با اتصال نوع مرو شامل تعدادی المان های لوله ای می باشد که توسط پیچ به تعدادی گوی متصل می شوند.هر پیچ می تواند دارای درجه سفت شدگی متفاوتی باشد. سیستم های کش بستی زیر مجموعه ای از سازه های مشبک می باشند.یک حالت کش بستی،یک سیستم پایدار خود متعادلی است که شامل مجموعه ناپیوسته ای از عناصر فشاری، داخل محیط پیوسته ای از عناصر کششی می باشد. سختی این سازه ها در نتیجه اعمال خود تنیدگی حاصل می شود. سازه ها باید توانایی تغییر شکل های حاصل از نیروهای جانبی زلزله را داشته باشند و این توانایی تحت پارامترهای با عنوان شکل پذیری تامین می گردد. جهت دخالت دادن شکل پذیری درطراحی سازه ها و استفاده از تمامی ظرفیت سازهها(حالت پلاستیک)،از ضریب رفتار برای کاهش مقادیر نیروهای واقعی زلزله استفاده می گردد.

رفتار حرارتی سازه های فضایی گنبدی

اتصال مرو و اثر آن بر رفتار استاتیکی شبکه دو لایه

گوناگونی فرم های سازه های فضایی در خلق آثار معماری

 سازه فضایی دو لایه اجزای اتصال مرو سازه های فضاکار
سازه های فضایی دو لایه یکی از پر استفاده ترین سازه ها برای پوشش دهانه های بزرگ می باشند. این سیستم ها به علت تعداد زیاد اعضا و درجه نامعینی بالا،سختی بالایی دارند، مخصوصا در سیستم های گنبدی، به علت وجود انحنای هندسی سازه ، این سختی بسیار زیاد می گردد. از دیگر مسائل مربوط به این سازه ها عدم امکان استفاده از درزهای انبساطی می باشد . رفتار اتصالات در پاسخ شبکه های دو لایه ساخته شده از اتصال مرو تاثیر چشمگیری دارد. برای تعیین رابطه نیرو- تغییر مکان،یک اتصال از این نوع،تحت آزمایش کشش قرار گرفت. نتایج آزمایش نشان داد که رفتار اتصال از اوایل بارگذاری تا لحظه گسیختگی بصورت غیرخطی می باشد. در دهه های اخیر روش های نوین طراحی،آنالیز و اجرای سازه های فضاکار در ساخت آثار نوین معماری بالاخص سبک وزن تاثیرات چشمگیری داشته است.آشنایی کامل برخی از معماران با رفتار مکانیکی این سازه ها از یک سو و امکانات محاسباتی فراهم شده در فناوری های مدل سازی کامپیوتری از سوی دیگر دست به دست یکدیگر داده و فرم های بدیعی را خلق نموده است

ملاحظاتی برتحلیل و طراحی خرپاهای فضایی

 زیبا شناسی سازه ای

 سیر تحول سیستم های سازه و پوشانه استادیوم های ورزشی

 خرپاهای فضایی  پل ژاپن نمای داخلی استادیوم
سازه های فضایی عموما برای فضاهای بزرگ مانند سالن های ورزشی و اجتماعات و آشیانه هواپیما به کار برده می شوند. از مزایای این سیستم ها می توان به وزن کم،درجه نامعینی بالا،سختی زیاد،تولید ساده،عدم نیاز به جوش در محل و طرح های هندسی جذاب اشاره نمود.  در ذهن عموم مردم،مهندسی سازه محدود به درک مفاهیم ریاضی،تجزیه و تحلیل سازه،تجسم تفصیلی سیستم های سازه ای و طراحی آن می باشد.تصور اکثر افراد از وظایف مهندس سازه جوابگویی به نیازهای یک معماری برای ایجاد یک سیستم سازه ای است که ضمن تحمل نیروهای وارده رفتار شناخته شده ای در شرایط مختلف بارگذاری داشته و از ایمنی لازم برخوردار باشد. همزمان با بوجود آمدن معماری مدرن و تغییر نگرش به اجزای ساختمان و بنا وحتی کاربرد و عملکرد آن ،نحوه استفاده و طرز برخورد با اجزای معماری چون نما و فرم وهمچنین بخش سازه دچار تغییر وتحول اساسی گردید.معماری مدرن با تاکیدی که بر استفاده از فولاد و بتن داشت موجب گشت تا امکان آفرینش ساختمان های بزرگ با استفاده از قدرت و استحکام فولاد و بتن که دیر زمانی شبیه به رویا بود به حقیقت بپیوندد.

بررسی رفتار خرپاهای فضاکار تک یال پس تنیده تحت اثر بار قائم

 بهبود رفتار خرابی پیشرونده شبکه های دو لایه فضاکار

 انواع فونداسیون چیست؟

s177  سازه فضایی
کاربرد پیش تنیدگی و پس تنیدگی در سازه های فولادی در طی چندین دهه اخیر به صرفه جویی حدود 12 تا 13 درصد منجر شده و در عمل مقادیر صرفه جویی در فولاد تا 12 و در هزینه های نصب تا 19 درصد بوده است. درمیان سیستم های مختلف سازه های پس تنیده فولادی،خرپاهای فضاکار تک یال جزء سیستم های نوینی می باشند که از واحدهای هرمی که در لایه بالایی به یکدیگر متصل شده اند،تشکیل می شوند.  خرابی پیشرونده انتشار زنجیروار خرابی بدنبال خرابی موضعی بخش کوچکی از سازه می باشد.خطر وقوع خرابی پیشرونده در شبکه های دو لایه فضاکار به دلایلی مانند کمانش اعضای فشاری،اتصالات نامناسب بین اعضا وقوع بارهای غیرعادی زیاد است  فونداسیون ها را نسبت به نوع مصالح و سیستم ساخت آن می توان به دو گروه تقسیم کرد : گروه اول شامل انواع فونداسیون از نظر نوع مصالح آن مانند فونداسیون های سنگی ، آجری ، شفته ای ، بتنی ، گروه دوم شامل انواع فونداسیون از نظر سیستم ساخت آن مثل : فونداسیون های تکی ، نواری ، صفحه ای ، فونداسیون مشترک و فونداسیون های کلاف شده می باشد

مزایای رنگ پودری الکترو استاتیک

 کاربندی خاستگاه سازه های فضاکار

بررسی تاثیر شکل بار ضربه ای در ناپایداری دینامیکی سازه های فضایی صنعتی

رنگ های مایع به دلیل دارا بودن حلال های شمیایی و تبخیر شدن آنها در خلال کاربری و خشک شدن، ضمن ایجاد آلودگی شدید زیست محیطی برای سلامتی انسان نیز مضر می باشد. بر این اساس رنگ پودری تنها جایگزین مناسبی است که توسط متخصصین این فن و پس از سالها تحقیق و تجربه کشف شده و اکنون بیش از 95% صنایع در سطح جهان از آن استفاده می نماید.  انسان در برخورد با موضوع ایجاد فضاهای زیستی یا هرگونه سرپناه،اجزا تشکیل دهنده آن فضا از جنبه های مختلف حائز اهمیت بوده و در عین متاثربودن از خصوصیات مصالح مصرفی،آنها را با آرایش و نظم خاصی(فرم)بکارگمارده که از یک جهت مفاهیم حسی متفاوتی را بیان و معرفی می نماید و از طرفی دیگر این اجزا بکمک عناصر و مصالح متشکله خود،با انتقال و تحمل نیروهای وارده بر کل سازه،ایستایی آن را تامین می کنند  ساختمان های صنعتی جزو سازه های فضایی مهمی می باشند که کاربرد وسیعی در ایجاد سالن های صنعتی کارخانه ها داشته و بررسی رفتار چنین سازه هایی از ده ها سال قبل مورد توجه محققین بوده است.یکی از مسایل مهمی که در این نوع سازه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و است و بایستی مورد توجه قرار گیرد ، بررسی اثرات ضربه های ناشی از بارگذاری ماشین آلات (از قبیل دستگاه پرس ، پانچ ، برش وغیره) بر روی پایداری یا نا پایداری چنین سازه هایی می باشد که در آیین نامه های مختلف برای این منظور ، از ضرایب تبدیل بارهای ضربه ای به بارهای استاتیکی معادل استفاده شده است .

ابداعات و طرح های بدیع و نوین سازه فضاکار پیش بافته شکل پذیر

 

 بررسی سیستم سازه ای پل های کابلی

سیستمی نوین درساختمان سازی بانگرشی نوبه سازه های فضایی

عمده ترین بخش هر بنائی سقف و پوشش آن است که از دیرباز یکی از نیازهای بشر بوده و هست.
کاربریهای عمومی خصوصافضاهای تجمع ازجمله فضاهائی هستند که بدلائل خاص معماری ودهانه های زیاد،طراحی وساخت سازه های پوششی پیچده تری رانیازدارند.
به همین دلیل ازقرنها پیش بشر بدنبال تکنولوژیهای بهتری برای اینکار بوده که طبق اطلاعات موجودسریعترین واقتصادیترین آنها سازه های فضاکار می‌باشند.
 پل های با کابل سهمی از دو عدد پایه بلند  تشکیل می شوند که در دو طرف دهانه قرار می گیرند و دو دسته کابل که با عبور از بالای پایه ها،در دهانه آویزان است و عرشه ی پل به وسیله ی تعداد ی آویز قائم از کابل های نامبرده آویخته می شود یا مستقیما بار وارده را تحمل می نماید.حال آنکه در پل های با کابل کشیده دهانه ی پل توسط کابل های متعددی که به یک پایه ی بلند نصب شده  اند در نقط متعددی گرفته می شود.

امروزه مسئله بهینه سازی و صرفه جویی در مصالح مصرفی در ساختمان سازی بسیار مورد توجه مهندسان و دست اندرکاران امر ساخت و ساز می باشد. روش های معمول طرح و محاسبه ساختمان ها اعم از فولادی یا بتنی، استفاده از قابهای مهاربندی شده، قابهای خمشی معمولی و یا سیستم های دو گانه می باشد. تحقیقاتی که تاکنون انجام گرفته در جهت سبک سازی مصالح مصرفی در این نوع  ساختمانها و باهدف کاهش بار زلزله وارده بر ساختمان بوده است..

 بررسی ساختار و رفتار پیونده گوی سان در سازه های فضا کار

بررسی رفتار خرابی سازه های کش بستی تخت تحت اثر بارگذاری های متقارن و نا متقارن

بررسی تاثیر گسیختگی اعضای کابلی در رفتار خرابی سازه های فضاکار کش بستی

 سازه فضاکار،یک سیستم سازه ای است که اعضای خطی درآن بگونه ای آرایش یافته اندکه نیروهابصورت سه بعدی منتقل میشوند.
در یک سازه فضاکار، ترتیب شکل، بارهای داخلی و جابجایی های سازه در یک صفحه قررا نمی گیرند.
درعمل سازه فضاکار بگروهی ازسازه ها که بشکل شبکه ها،چلیک ها، گنبدها،برج ها،شبکه های مخابراتی وسیستمهای پوسته ای اطلاق میشود.
سازه های کش بستی، سیستم های پایدار خود متعادلی هستندکه شامل مجموعه ناپیوسته ای ازعناصرفشاری داخل محیط پیوسته ای از عناصرکششی می باشند.حالت (خود متعادل)،حالت اولیه مکانیکی سیستم راقبل از هرگونه بارگزاری،حتی بارثقلی بیان میکند.سیستم باید در حالت(خود تعادلی) باشد،بگونه ای که بتواندمعادل با حالت خودتنیده با هرترازخودتنیدگی باشد.  سازه های فضاکار کش بستی نوع جدیدی از سازه های فضاکار می باشند که در آن ها از کابل به عنوان اعضای کششی استفاده می شود.به عبارت دیگر وجه تمایز این سازه ها با سیستم های خرپای فضایی معمولی جایگزینی کابل ها با میله های مورد استفاده در سیستم های معمول است.از مزایای این سازه ها می توان وزن کم،راحتی حمل و نقل،شکل معماری زیبا و راحتی نصب آنها رانام برد.

بررسی اثرات پیش تنیدگی در خرابی اعضاء کششی سازه های فضاکار کش بستی

سازه های فضاکار را می توان بعنوان برگی برگرفته از طبیعت دانست. الکساندر گراهام بل، مخترع تلفن، یکی از اولین کسانی بود که زیبائی های سازه های فضاکار را شناخت و آنها را در طراحی سازه ها به کار برد.از آنجا که کاهش وزن در سازه های فضاکار بسیار مهمتر از ساختمان ها است، جای تعجب نیست که اولین تلاش ها برای بهره گیری از مزیت سبکی سازه های فضاکار،که از کارایی سازه ای آنها ناشی می شد،در ساختن هواپیما انجام گرفت